Østjysk Cannonball

Der løbes både marathon og halvmarathon denne dag, og max 45 deltagere til start. 25 pladser på marathon 20 pladser på halvmarathon.

Vi løber både omkring Brabrandsøen og Årslev Engsø.

Sted: P-pladsen på Søholmvej, hvor der vil være mulighed for parkering, og hvor starten også foregår.

Start: kl. 10:00 Kort briefing kl. 09:50.

Pris: 60 kr hvis du vil have medalje (M), ellers er det 35 kr hvis du ikke ønsker den (U)

Send mail til info@oestjyskcannonball.dk og du modtager oplysninger om betaling.

OBS. Der oprettes ikke venteliste.

Medalje/diplom: til alle som gennemfører sin distance, hvis man ønsker det.

Du skal selv medbringe det du skal bruge for at gennemføre løbet. (Eget depot)

Vi løber på 2 ruter af 11,2 omkring Brabrandsøen og 10 km omkring Årslev Engsø. Det skal løbes 2 gange for et marathon, og en gang for et halvmarathon.

Der vil ude på ruten, ca. halvvejs rundt på begge søer, være et par flasker vand til hver deltager. Desuden rammer vi start og slut området på Søholmvej efter 11,2 km og 21,2 km på hver omgang.

Max. tid for gennemførelse 05:30:00.

Der vil være en forfriskning til alle efter løbet, og hvad vi ellers finder på.

Aldersgrænse - min 16 år. Ved afbud tilbagebetales startgebyr ikke.

Tidstagning: Er man selv ansvarlig for, ur ved depot og skema for slut tid. Der løbes på eget ansvar og div. færdselsregler skal overholdes.

Der er ikke mulighed for bad efter løbet, dog er der toilet ude på ruten.

Der løbes efter Klub 100 Marathon Danmark`s regler.

Løbet vil blive slået op på www.motionslob.dk og www.oestjyskcannonball.dk, hvor resultaterne også vil blive lagt ind efter løbet.

Jeg vil evt. ligge fotos op på begivenheden - hvis ikke man ønsker at være på disse fotos, send da venligst besked og jeg respekterer selvfølgelig fuldt ud dette.

De bedste løbehilsner: Jakob Diget Pedersen og Trine Bødiker

Deltagere Marathon kl. 10:00:

Finn "Chefen" Sørensen DNS

Pia Marcussen 4:41:55

Bente Morild DNS

Carl Frieboe Rasmussen 4:35:44

Kasper Sørensen 3:39:45

Filip Steffensen 3:17:20 PR

Jørgen Jakobsen 3:50:10

Peter Sebastian Skak Johansen 3:50:24

Simon Østergaard Petersen 3:37:57 PR

Thomas Olesen 4:09:11 Debutant

Henriette Hansen 4:41:55

Claus Barrett Jeslund 3:48:13

Jørgen Jørgensen 4:46:41

Torben Vad Nissen 3:41:24

Kristina Nuccio Dreehsen 4:24:12

Kirsten Bjørn Schultz 3:57.13

Tinna Vigdis Lilletvedt 4:07:23

Mogens Terkelsen 3:41:24

Lars Michael Rasmussen 3:52:15

Camilla Thers Froberg 4:13:48

Kristine Kusk Schmelling 4:18:08

Lone Dyrholm Gutheil 4.08:39

 

Deltagere Halvmarathon kl. 10:00:

Trine Bødiker 2:34:56

Jakob Diget Pedersen 2:12:50

Søren Thim 2.04.40

Henrik Sødequist 1:51:14

Anita Gorm Pedersen 2:17:37

Svend Due 1:54:54

Jens Rosenvold Kehler 1:53:57

PR Lis Poulsen 2:02:17

Michael Poulsen 1:54:00

Connie Lundegaard Sørensen 2:03:57

Thomas Andersen 2:01:55

Zeeshan Rab 2:06:00

Tanja Mogensen 2:21:13

Sven Toppenberg 1:56:45

Jan Pinderup 1:57:00

Pia Andersen 2:02:58

Mia Dyreborg Knudsen 2:31:31

Bettina Rahbek 1:52:16

Caroline Lund DNS

Kenneth Damkjær 2:04:50

Maria Schleimann 2:19:00

Jimmy Rasmussen 2:56:00

Tom Schultz 2:56:00

Sulaiman Noor Ahmad 1:59:37

Mette Brinck 1:50:00

Charlotte Ullerup Sørensen 1:56:54